Mikrofonní předzesilovač

Mikrofonní předzesilovač slouží k převodu změny elektrické kapacity mikrofonu na změnu napětí, které je možné dále přenášet a zpracovávat zvukoměrem. Samozřejmě slouží také k propojení mikrofonu s měřícím řetězcem.

Mezi významné parametry, které je nutno vzít v úvahu pokud vybíráte předzesilovač, je typ napájení a přítomnost polarizačního napětí použitého mikrofonu. Z tohoto požadavku bude totiž plynout omezení při výběru typu připojení mikrofonu k měřícímu řetězci. V případě, že mikrofon vyžaduje polarizační napětí 200 V, je nutné použít typ konektoru, který podporuje polarizační napětí jako je LEMO 7 pin nebo LEMO 10 pin. K tomuto typu předzesilovače je možné připojit i mikrofon, který polarizační napětí nevyžaduje.

Klasické CCLD napájení předzesilovačů je řešeno s pomocí BNC konektoru na těle předzesilovače. U těchto typů předzesilovačů je nemožné použití mikrofonů, které vyžadují polarizační napětí.

Použitý typ mikrofonního předzesilovače významně ovlivňuje použitelný frekvenční rozsah měření, částečně i použitelný dynamický rozsah a třeba i přípustné maximální teploty prostředí.

Obecně platí, že všechny mikrofony do extrémnějších podmínek (frekvenční i amplitudové) vyžadují použití předzesilovače s polarizačním napětím. Některé špičkové měřicí mikrofony mají mikrofonní předzesilovač "neoddělitelně" připojen ke svému tělu a jsou dodávány jako celek.

Některé mikrofony bývají dodávány v setu s předzesilovačem. Pokud tento set podporuje technologii TEDS (technologie pro snadné připojení snímačů k měřícímu řetězci s přenosem dat o snímači do měřícího zařízení) je nezbytná elektronika součástí předzesilovače. POZOR pokud vyměníte u tohoto setu mikrofon za jiný typ, nedojde ke změně údajů v TEDS a měřící systém bude dostávat chybné údaje o připojeném mikrofonu.

 

 

Mikrofonní předzesilovače
 

vytvořeno: březen 2017


Návrat na seznam všech článků